Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Kicker KA48KXMA8008 Marine 8-Channel Class D Full-Range Amplifier - 800W (KA48KXMA8008)
Cactus Navigation Logo
Contact Cactus Navigation
Contact Cactus Navigation
Magnifying Glass
Low Prices, Free Delivery, Expert Advice, Unbeatable Service.
Kicker KA48KXMA8008 Marine 8-Channel Class D Full-Range Amplifier - 800W
Manufacturers Part Number: KA48KXMA8008
Kicker KA48KXMA8008 Marine 8-Channel Class D Full-Range Amplifier - 800W - Image 2
Kicker KA48KXMA8008 Marine 8-Channel Class D Full-Range Amplifier - 800W - Image 3
Kicker KA48KXMA8008 Marine 8-Channel Class D Full-Range Amplifier - 800W - Image 4
Kicker KA48KXMA8008 Marine 8-Channel Class D Full-Range Amplifier - 800W Image (1)
Our Price:
Order Code: ZKICKA48KXMA8008
Manufacturer: Kicker
Estimated Delivery in 7 - 10 Working days
NEED IT FASTER? CALL US NOW!
Delivery Options
Choose Destination
Postcode/ZIP:
Standard Service
Transit Time 1 - 2 Working Days.
(inc TAX)
FREE
The KICKER KXM eight-channel amp delivers power and performance anywhere you cruise.
FEATURES
- Class D Power Plant
- Gain Control With "Optimal Input" Indicator
- FIT2 (Fail-Safe Integration Technology) Circuitry
- Variable 24dB Crossover
- DSP-Controlled Preamp
- KickEQ+ 18dB Variable Bass Boost
- ABYC/NMMA Compliant Power Terminals
- Conformal-Coated Circuit Boards
- Easy Access to Settings behind Gasket-Sealed Cover Panel
- Black Anodized Aluminum Chassis
- Top-Mounted Teal LED Light Pipe
- Stainless Steel Mounting Hardware Included
SPECIFICATION
RMS Power
- 14.4V 4 Ohm = 1% THD+N : 50 W x 8
- 14.4V 2 Ohm = 1% THD+N : 100 W x 8
- 14.4V 4 Ohm bridged = 1% THD+N : 200 W x 4
- Length - 14 3/4" (37.4 cm)
- Height - 2 1/8" (5.5 cm)
- Width - 8 5/16" (21 cm)
- Frequency Response - 10-20K Hz (+/- 1 dB)
- Signal-to-Noise Ratio - >95dB A-weighted, re: rated power
- Input Sensitivity - 250mV-10V
- Crossover - Selectable Electronic
- KickEQ Boost - variable to 0-18dB, centered at 40Hz